ریبون چاپگر

ريبون چاپگر

چاپگرهای لیبل با سیستم Thermal Transfer برای چاپ، نیاز به ریبون جهت انتقال چاپ دارند. این ریبون، حرارت لیبل پرینتر را دریافت نموده و روی لیبل چاپ می‌گیرد. این ریبون ها انواع مختلفی دارند (ریبون وکس ، ریبون وکس رزین ، ریبون رزین و ریبون سوپر رزین). هر نوع ریبون برای چاپ بروی نوع مشخصی از لیبل و برچسب پیشنهاد می‌شود.

ريبون چيست؟

جهت چاپ انواع برچسب، از جوهر مخصوصی به نام ریبون استفاده می‌شود. ریبون ها از نظر شکل ظاهری یکسان می‌باشند اما با توجه به مواد تشکیل‌دهنده آن، دارای کاربردهای متفاوتی هستند که این امر موجب اختلاف قیمت آن‌ها نیز می‌گردد. با در نظر داشتن خواسته ما از چاپ كه می‌تواند ماندگاری و کیفیت و یا قیمت آن باشد ریبون ها انواع مختلفی خواهند داشت. همچنين براي هر نوع ليبل، ريبون مخصوص وجود دارد تا بهترين كيفيت چاپ و ماندگاری به دست آيد. ریبون ‌ها در سایزهای استاندارد به بازار عرضه می‌گردند. ریبون ها در عرض های ۴۰ ، ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۱۰ ، ۱۶۰ و در طول های ۷۵ ، ۱۱۰ ، ۳۰۰ و ۴۵۰ متر تولید می‌شوند.

همیشه یک طرف ریبون، چاپ را به روی لیبل انتقال می‌دهد و طرف دیگر حرارت را از هد دستگاه چاپگر دریافت مینماید. بنابراین ریبون نوعی کاربن است. البته ریبون ها به دو روش رول می شوند. ریبون هایی که جهت بیرونیِ آن، عملیات چاپ را انجام می‌دهد ( Ink Outside) که برای لیبل پرینترها استفاده می‌شود و ریبونی که جهت داخلی آن عملیات چاپ را انجام می‌دهد ( Ink Inside) که برای دستگاه‌های تاریخ‌زن کاربرد دارد.

 

انواع ریبون ها

ریبون های وکس (Wax Ribbons):

جهت چاپ لیبل های کاغذی مناسب هستند. نسبت به سایش و رطوبت حساس بوده، ماندگاری نسبی و مقاومت متوسطی دارند. ریبون وکس برای چاپ بروی انواع لیبل کاغذی مات و نیمه براق و در برخی موارد برای لیبل صدفی نیز پیشنهاد می‌‌شود.

ریبون وکس 70×110
ریبون وکس 110 میلیمتر در طول 70 متر (70×110)

 

ریبون های وکس رزین (Wax Resin Ribbons):

از نظر مقاومت در برابر سایش و رطوبت در سطح بالاتری نسبت به ریبون های وکس قرار دارند. ریبون های وکس رزین جهت چاپ برچسب‌های کاغذی، صدفی و متال با ماندگاری نسبتاً بالا انتخاب مناسبی هستند و مقاومت خوبی در برابر سایش و رطوبت از خود نشان می‌دهند.

ریبون وکس رزین 300×110
ریبون وکس رزین 110 میلیمتر در طول 300 متر (300×110)

 

ریبون های رزین (Resin Ribbons):

مناسب جهت برچسب های متال و برچسب های اموال. با ماندگاری بالا، و مقاوم در برابر سایش، آب و الکل. ریبون های رزین، كيفيت چاپ بالایي دارند و در برابر سایش و رطوبت بسیار مقاوم هستند. بيشتر جهت مصارف خاصی مانند چاپ بر روی ليبل های متال (Metal)، پی‌وی‌سی (PVC) و تايوك (Tyvek) استفاده می‌گردند؛ زیرا چاپ روی اين ليبل ها دارای حساسیت ویژه ای بوده و نیاز به ماندگاری طولانی مدتی وجود دارد. هرچقدر درصد رزین بکار رفته در ریبون بیشتر باشد، مقاومت آن بالاتر و از طرف دیگر قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

ریبون رزین 450×60
ریبون رزین 60 میلیمتر در طول 450 متر (450×60)

 

ریبون های سوپر رزین (Super Resin Ribbons):

اين نوع ريبون جهت چاپ روی ليبل اموال ، متال ، پشت متال و تایوك به كار گرفته می‌شود. در مقابل شوینده‌های قوی، مواد شیمیایی و شرایط محیطی بیشترین مقاومت و ماندگاری را دارند. ریبون سوپر رزین بیشترین حد مقاومت را در برابر رطوبت، سایش و دیگر شرایط سخت فیزیکی دارا می‌باشد.

ریبون سوپر رزین | Super-Resin Ribbon
                       ریبون سوپر رزین

 

سایزبندی ریبون ها

ریبون ها با توجه به سایز لیبل‌ها و نوع لیبل پرینتر (چاپگر لیبل) در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند. سایزهای مرتبط برای چاپگرهای صنعتی و برخی از دستگاه‌های رومیزی جدید به شرح زیر است :

  • عرض ۱۱۰ میلیمتر در طول ۳۰۰ متر (۳۰۰×۱۱۰)
  • عرض ۱۶۰ میلیمتر در طول ۳۰۰ متر (۳۰۰×۱۶۰)
  • عرض ۸۰ میلیمتر در طول ۳۰۰ متر (۳۰۰×۸۰)
  • عرض ۶۰ میلیمتر در طول ۳۰۰ متر (۳۰۰×۶۰)
  • عرض ۴۰ میلیمتر در طول ۳۰۰ متر (۳۰۰×۴۰)

سایز ریبون ها برای چاپگرهای رومیزی کوچک به شرح زیر است :

  • عرض ۱۱۰ میلیمتر در طول ۷۵ متر (ریبون ۷۵×۱۱۰)
  • عرض ۶۰ میلیمتر در طول ۷۵ متر (ریبون ۷۵×۶۰)

 

اسکرول به بالا