بارکدخوان کابلی | بارکدخوان بیسیم | بارکدخوان چندپرتو

RAMZINEH NEGAR SEPEHR

بارکدخوان کابلی

بارکد خوان ها معمولاً شامل سه بخش مختلف نظیر سیستم روشنایی، سنسور و رمزگشای می باشد.به طور کلی، دستگاه بارکدخوان خطوط سیاه و سفید بارکد را توسط نور قرمز اسکن می کند که سپس به متن متناظر آن بارکد تبدیل می کند. به طور خاص، سنسور موجود در بارکدخوان، نور منعکس شده از سیستم روشنایی (نور قرمز) را تشخیص می دهد و یک سیگنال آنالوگ را تولید می کند که به رمزگذار فرستاده می شود.رمزگشای این سیگنال را تفسیر می کند، و با بررسی رقم آخر آن را تأیید می کند و سپس به متن تبدیل می کند.متن های ایجاد شده توسط اسکنر به سیستم نرم افزار کامپیوتر ارسال می گردد. اطلاعات بدست آمده شامل هزینه ها، تعداد محصولات فروخته شده و محصولات موجود می گردد. از آن جا که بارکدخوان ها متنوع هستند و قابلیت های متنوعی دارند، برخی از آن ها به دلیل فاصله خواندن و ظرفیت حجم کاری برای صنایع خاص مناسب هستند.

بارکد خوان های کابلی توسط کابل ارتباطی (USB , LPT ,RS232) با سیستم ارتباط برقرار میکند . کاربرد این بارکد خوانها در مکان‌هایی است که ابعاد کالا کوچک بوده و انتقال آن به نزدیک کامپیوتر امکان پذیر است . این بارکد خوانها دارای یک پایه نگهدارنده برای ایستادن و یا قرائت اتوماتیک می‌باشند . در این حالت دستگاه روشن بوده و فقط کالا را از جلوی بارکد خوان عبور می‌دهیم.

بارکدخوان کابلی

بارکدخوان بیسیم

بارکد خوان بیسیم در گروه بارکد خوان های سیار قرار گرفته است که اطلاعات اسکن شده توسط بارکد اسکنر به صورتی Bluetooth به سیستم سرور انتقال می یابد ، از بارکد خوان بلوتوثی یا وایرلس برای انبار داری استفاده می نمایند و بیشترین درخواست این بارکد خوان به قسمت انبار کارخانه ها و یا فروشگاه های بزرگ اختصاص دارد ، خرید بارکد اسکنر به صورت سیار به دلیل حالت بی سیم دستگاه برای انبار های بزرگ توصیه می گردد ،بارکدخوان‌های بیسیم تشکیل شده از یک دسته تفنگی قابل حمل و یک پایه ارتباطی که به کامپیوتر متصل میشود . ارتباط بصورت لحظه ای میباشد و همزمان با قزائت بارکد، اطلاعات بارکد در صفحه نمایش رویت میشود . این اطلاعات در هر نرم افزار متنی (Word , Exel ,Text ) میتوان رویت نمود . اطلاعات قرائت شده توسط بارکد خوان اطلاعات متنی البته لاتین هستن (حروف و اعداد) . برخی از این بارکد خوانها امکان ذخیره اطلاعات بصورت آفلاین را هم دارند ، اطلاعات را خوانده و سپس بصورت کلی در کامپیوتر تخلیه میکند. معمولا فاصله قرائت این دستگاه با توجه به نوع تکنولوژی آنها بین ۳۰ تا ۱۵۰ متر میباشد. البته نویز محیط روی این فاصله تاثیر گذار است .

بارکدخوان چندپرتوه

این بارکدخوان ها از چند خط اسکن برای خواندن بارکد استفاده می نمایند که باعث می شود مشکلی در خواندن بارکد به وجود نیاید . برخی از این اسکنرها بیش از ۱۰۰ خط اسکن دارند که موجب سرعت اسکن بالا فارغ از نحوه قرارگیری بارکد است و عملا” یکی از خطوط بارکد مزبور را اسکن می نمایند . بارکدخوان های چند پرتوه بیشتر در فروشگاه های بزرگ استفاده می شود چرا که سرعت بالای اسکن و قابلیت نصب آسان آنها در ایستگاه های چکینگ پاسخگوی مناسبی برای نیازهای این حوزه کاری به شمار می رود.بارکدخوان‌های چند پرتوه بصورت ثابت در یک محل مستقر شده و کالا را جلوی دستگاه عبور میدهند . دستگاه دارای چندین پرتور لیزر است که به صورت همزمان بارکد کالا را در هر زاویه ای که نصب شده باشد شناسای و قرائت میکند . کاربرد این اسکنر در فروشگاه های و بخش تولیدی صنایع میباشد. امکان ارتباط این دستگاه با دستگاه PLC شماره همزمان کالا توسط سنسور مدل های فوق صنعتی وجود دارد.

بارکدخوان چند پرتو
اسکرول به بالا